Drewniane schody – jak zrobić?

Schody drewniane najlepiej montować jeszcze przed wniesienie mebli oraz wykończeniem podłóg. Dziś doradzamy, jak w najprostszy sposób zrobić schody drewniane i jaką powinny mieć konstrukcję. Schody z drewna są przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem na poddasze. Jak wygląda budowa schodów? Wszystkiego dowiesz się podczas czytania poniższego artykułu.

Co należy wiedzieć, aby wykonać schody drewniane?

Jeśli zdecydujemy się na wstawienie schodów drewnianych, trzeba je będzie dobrze i dokładnie zaprojektować, tak jak robią to zakłady stolarskie oraz wszystkie firmy, które oferują schody wewnętrzne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że może być z tym wiele zachodu. Konieczne jest udanie się do firmy zewnętrznej z projektem domu, aby uzyskać wstępny kosztorys, a następnym krokiem jest zaproszenie specjalistów do domu, by mogli pobrać wymiary.

Jakie zalety mają schody z drewna?

Schody drewniane są lekkie, a także proste w montażu. Można je zaprojektować niezależnie od konstrukcji domu. Schody drewniane buduje się na etapie prac wykończeniowych. Każdy może je kupić w sklepie lub u producenta, a także zamówić u stolarza, gdzie dostępne są wraz z montażem. Możliwe jest także znalezienie w niektórych sklepach zestawów, które umożliwiają samodzielny montaż schodów drewnianych.

Najlepsze sposoby na zrobienie schodów drewnianych

Wszystkie elementy schodów drewnianych musza powstać w fabrykach lub u stolarza. Podstawą do ich bezproblemowego przygotowania jest oczywiście projekt, który musi być szczegółowy i dopasowany do wymiarów mieszkania. Podstawowymi parametrem wybierania elementów schodów jest przede wszystkim wysokość pomieszczenia, szerokości otworu w stropie, a także wolna przestrzeń w klatce schodowej lub w salonie.

Przeważnie wraz z materiałem oferowana jest również usługa, która oferuje montaż schodów. Często jest to wymóg w sklepach i u producentów i tylko przy takim zestawieniu możliwe jest otrzymanie gwarancji. Schody drewniane transportowane są do klienta w kawałkach. Drewno może być w stanie surowym lub wykończone. Montaż trwa od kilku godzin, lecz może jednak przedłużyć się nawet do kilku dni.

Wybór drewna na schody to podstawa

Od rodzaju drewna zależy ich wygląd, ale również to jakiej jakości będą, co ma bezpośredni wpływ na ich trwałość. Zazwyczaj stopnie i inne elementy wykonuje się z rodzimych gatunków, czyli na przykład z jesionu lub dębu. Buk nie jest najlepszym materiałem na schody, dzieje się tak z powodu jego podatności na odkształcenia.

Najdroższe i najtrwalsze są schody oraz okładziny , które wykonane są z egzotycznych gatunków drewna: iroko, merbau, teku, jatoby, tatajuby.

Elementy z takiego surowca mają oryginalny wygląd, a co więcej wyróżniają się niebywałą trwałością.

Dodaj komentarz