Wracasz na rower? O tym musisz pamiętać

Urlop to idealny czas, by powrócić do aktywności fizycznej. Jednym z najbardziej popularnych, letnich zajęć na świeżym powietrzu jest jazda na rowerze. Jednak, czy po długiej przerwie pamiętamy o zasadach bezpiecznej i komfortowej jazdy? Jak odpowiednio napompować opony, wyregulować siodełko i co ubrać na rowerową przejażdżkę? Podpowiadamy!

Wchodząc do garażu czy piwnicy, unikasz wzrokiem roweru? Za oknem piękna pogoda, a Ty zastanawiasz się, jak przeprosić się ze swoim jednośladem? Zanim wsiądziesz na rower, przypomnij sobie kilka ważnych zasad. Wraz z Michałem Fickiem, zawodnikiem Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team, pomożemy Ci w bezpiecznym i przyjemnym powrocie do rowerowej aktywności.

Bezpieczny pojazd = bezpieczny rowerzysta

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać zanim wsiądziesz na rower, jest sprawdzenie stanu technicznego swojego pojazdu.

Michał Ficek podpowiada: Sprawne hamulce i odpowiednia ilość powietrza w oponach to absolutne minimum, jakie powinien spełniać nasz urlopowy środek lokomocji. Idealnie byłoby zaplanować wizytę w serwisie rowerowym z odpowiednim wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wszystkie elementy układu napędowego pracują prawidłowo, a pokonywanie kilometrów nie będzie wiązało się z żadnym niebezpieczeństwem spowodowanym złym stanem technicznym jednośladu.

W jaki sposób sprawdzić, czy opony są odpowiednio napompowane? Najłatwiej zrobić to uciskając oponę kciukami na końcu bieżnika. Jeśli uda Ci się zrobić jedynie milimetrowe wgięcie, oznacza to, że Twoje opony mają wystarczającą ilość powietrza.

Jednak nie tylko sprawny pojazd gwarantuje bezpieczną jazdę. Na drodze rowerzysta musi być widoczny, dlatego pamiętaj, by Twój rower był wyposażony w lampkę przednią ze światłem białym lub żółtym, lampę ze światłem czerwonym i element odblaskowy barwy czerwonej umieszczone z tyłu. Mimo, że przepisy nie nakazują noszenia kasków ochronnych, warto jednak na każdą wyprawę zabezpieczyć swoją głowę przed ewentualnym urazem.

Postawa to podstawa! Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas jazdy

Odpowiednia postawa jest bardzo ważna, bez znaczenia, czy uprawiasz sport, spacerujesz, czy odpoczywasz. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu wysokości siodełka rowerowego, zapewniamy sobie nie tylko wygodną jazdę, ale również bezpieczeństwo i komfort dla naszego kręgosłupa.

Michał Ficek podpowiada: W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość ramy oraz wysokość siodełka. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy w trakcie pedałowania nasze kolana „uciekają” na boki, mamy problem z dosięgnięciem do pedałów lub niestabilnie siedzimy na siodełku. Stara szkoła mówi, że odpowiednia wysokość siodełka to taka, w której siedząc nieruchomo na siodełku z wyprostowaną nogą, dotykamy piętą pedał położony w najbardziej odległym punkcie obrotu mechanizmu korbowego. Systematyczna jazda w złej pozycji może przynieść nam więcej szkód, niż pożytku.

Jak prawidłowo ustawić wysokości w rowerze miejskim? Podczas jazdy na takim jednośladzie,  pozycja rowerzysty jest bardziej wyprostowana, dlatego kierownica musi być ustawiona odpowiednio wyżej w stosunku do siodełka (mniej więcej 5 cm lub więcej). W takiej pozycji większość masy ciała znajduje się na tyle roweru, a nie na rękach.

Przede wszystkim wygoda – kilka słów o rowerowym stroju

Podczas wakacyjnych wyjazdów chętnie wybieramy rower jako środek transportu. Lato, to czas, kiedy królują zwiewne stroje, w przypadku pań: sukienki i spódnice. Niestety, ten ubiór, mimo że wygląda efektownie, nie jest dobrym rozwiązaniem w trakcie jazdy rowerem.

Michał Ficek podpowiada: Wsiadając na rower na pewno zapomnijmy też o luźnych, długich nogawkach, które uwielbiają wkręcać się w łańcuch. Okazjonalne przejażdżki nie będą wymagały specjalnego ubioru – wystarczą wygodne i dopasowane do pogody sportowe spodenki, koszulka i buty. W miarę wzrostu pokonywanych na rowerze dystansów i spędzanego na siodełku czasu, warto pomyśleć o dedykowanych do tego rodzaju aktywności, bardziej obcisłych i jednocześnie przewiewnych ubraniach, a w szczególności spodenkach z wygodną wkładką.

Wygląd to nie wszystko: oprócz wygodnego stroju, ze względów bezpieczeństwa warto również zakładać na rower okulary, które ochronią nasz wzrok przed słońcem i dostaniem się do oczu drobinek piasku, zanieczyszczeń czy drobnych owadów.

Mierz siły na zamiary

Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać zanim wsiądziemy na rower, jest odpowiedni dobór trasy i obciążenia, dostosowany do kondycji i możliwości. Warto przed przejażdżką zrobić krótką rozgrzewkę, by przygotować ciało do wysiłku fizycznego.

Michał Ficek podpowiada: W przypadku powrotu na rower po długiej przerwie należy pamiętać, aby mierzyć siły na zamiary i rozpocząć od krótkich, niewymagających tras. W czasie urlopu na pewno odczujemy kilkumiesięczny brak wysiłku fizycznej, dlatego podejdźmy do sportowych aktywności z rozwagą. Systematycznie zwiększajmy dystans naszych eskapad rowerowych, żeby zbyt ambitne plany nie przerwały cudownego czasu urlopowego kontuzją bądź nieprzyjemnymi zakwasami.

Co musisz zabrać ze sobą na rowerowy wypad? Pamiętaj o butelce wody, która zaspokoi pragnienie po wysiłku fizycznym. Przed dłuższą rowerową przejażdżką zaopatrz się w podręczną apteczkę, która jest niezbędna, zwłaszcza gdy wybierasz się na wycieczkę całą rodziną.

Pamiętajmy, że jazda na rowerze ma być przede wszystkim przyjemnością i sposobem na aktywny wypoczynek. Stosując się do przygotowanych przez nas zasad, możesz mieć pewność, że rowerowe wypady będą kojarzyć się z miło spędzonym czasem, nie tylko podczas urlopu.

Dodaj komentarz